Jáhly: potravina, která je vhodná pro celiaky, sportovce i kojence

Latinský název: Panicum

Jáhly se sušenými rajčaty

Jáhly jsou kuchyňská ingredience, která je získávána loupáním semene prosa. Jedná se přitom o vhodnou potravinu pro celiaky, sportovce i kojence, ale vlastně pro všechny.

Výskyt: jáhly jsou potravinou, která se získává loupáním prosa, které se v minulosti rozšířilo z východní a jižní Asie na západ. Samotné jáhly jsou malé žluté kuličky, které jsou velké zhruba jeden milimetr. Naši předci je přitom konzumovali poměrně hojně (i když spíše při svátečních hostinách), ale postupně byly z českých kuchyní vytlačeny jinými surovinami (např. rýží). V současné době se ovšem zase začínají stávat středem zájmu, takže na ně můžete narazit stále častěji i na pultech obchodů či v restauracích.

Popis a účinné látky: proso je rod jednoletých či vytrvalých trav z čeledi lipnicovitých, které mohou mít rozmanitou velikost od 20 do 400 cm. Existuje přitom zhruba 370 druhů. Čepele listů jsou především ploché, méně často štětinovité nebo s nepravými řapíky. Květy v kláscích tvoří latu. Plodem je obilka. Jáhly, které se získávají loupáním semene, obsahují velké množství účinných látek, přičemž se jedná především o minerály. Vyskytuje se v ně kupříkladu draslík, železo, zinek anebo hořčík. Obsahují ale také sacharidy, vlákninu a vitamíny ze skupiny B-komplex.

Užitečné části: využívány jsou různé části prosa, lidé však konzumují právě jáhly.

Jak jsou na tom jáhly z hlediska zdraví?

Jak už jsme zmínili výše, jáhly obsahují mnoho účinných látek, proto je lze označit za potravinu s vysokou výživovou hodnotou. Navíc se v nich nevyskytuje lepek (gluten), takže jsou ideální kuchyňskou ingrediencí při bezlepkové dietě. Hodí se tedy pro celiaky, ale jsou i vhodnou potravinou pro sportovce a kojence (především mezi čtvrtým a šestým měsícem života), neboť jim dodají spoustu látek, které potřebují ke svým aktivitám a správnému růstu.

Jáhly jsou navíc zásadité, takže vyrovnávají pH v organismu. Většina základních potravin v západní stravě totiž zakyseluje. Díky vysokému obsahu účinných látek bývají doporučovány i při rekonvalescenci, jíž mohou pomoci urychlit. Pozitivně působí rovněž při trávicích potížích, takže pokud vás sužují problémy se zažíváním, zařaďte je alespoň jednou za čas do jídelníčku. Někdy navíc bývají zmiňovány jako vhodná potraviny pro jedince s diabetem.

Jáhly jako kuchyňská ingredience

Jáhly si dnes jednoduše pořídíte v prodejnách se zdravou výživou, v supermarketech i větších obchodech. Vyloupaná semínka prosa lze vařit či dusit a následně je použít jako přílohu. Ostatně v dřívějších dobách byly v podobě kaše nejčastěji využívány právě tímto způsobem, tradičně se ale přidávaly také do polévek. Jejich uplatnění je ovšem daleko širší. Jáhly se přidávají rovněž do různých omáček a hodí se rovněž do nádivek. Využít je navíc lze i ve sladkých pokrmech. Velmi oblíbený je např. tradiční jáhelník, a to třeba se švestkami nebo jablky.

Jak si jáhly připravit? Vyloupaná semínka prosa musíte nejprve pořádně umýt a následně raději vícekrát spařit horkou vodou. Jinak totiž budou mít poněkud nahořklou a trpkou chuť. Vaří se přitom v mléce či osolené vodě, a to v poměru 1 ku 2. Následně je můžete smíchat se změklým máslem, kakaem, rumem, mlékem, cukrem, bílkem, rozinkami a vypracujete těsto. Z něj vytvoříte tzv. jáhlové kuličky, které je ještě doporučováno obalit v kokosu.

Jak pěstovat proso?

Proso je poměrně náročné na pěstování, což byl ostatně jeden z důvodů, proč byly jáhly z českých kuchyní vytlačeny rýží. Ve středověku totiž byly dosti drahé. V každém případě je proso teplomilnou rostlinou, která je odolná proti vysokým teplotám. Má ale krátkou vegetační dobu, takže při teplých létech jej lze pěstovat i ve vyšších polohách. Rostlině vyhovují středně těžké a písčitohlinité půdy. Zpočátku přitom roste poměrně pomalu, takže ji nedělá dobře plevel. Náročnost pěstování prosa ostatně spočívá právě v tom, že se musí často odplevelovat.

Tip na závěr: v kuchyni mohou nalézt uplatnění i další zdravé obiloviny. Patří mezi ně např. milička habešská neboli teff, jež je někdy označován za potravinu budoucnosti. Říká se mu přitom i „trpasličí proso“.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*