Jinan dvojlaločný (ginkgo biloba) – potřebujete zlepšit pamět? Vyzkoušejte extrakty z této rostliny

Latinský název: Ginkgo biloba L.

ginkgo biloba

Účinky ginkgo biloby se tedy zdají opravdu vynikající. Na druhou stranu existuje řada studií, jež svými závěry některá tato pozitiva zpochybňují. Navíc byste extrakty z listů neměli používat, máte-li zažívací obtíže, ale nejdříve postupně:

Výskyt: jinan dvojlaločný patří mezi prastaré stromy, přičemž v minulosti rostl na mnoha kontinentech. Z Ameriky a Evropy ovšem postupem času vymizel a nakonec se „udržel“ pouze ve východní Asii. Odtud se nicméně opět začal šířit do světa.

Popis a účinné látky: jedná se o dvoudomý opadavý strom s kuželovitou korunou, jenž dorůstá do výšky až 40 m. Zmínit musíme i jeho dlouhověkost, když nejstarší známý exemplář roste již 4700 let. Jinan má přitom řapíkaté a jasně zelené listy, v nichž lze nalézt účinné látky. Konkrétně jde o flavonoidy, terpeny či ginkgolidy.

Užitečné části: používají se extrakty z listů.

Účinky ginkgo biloby na lidské zdraví

Extrakty z listů tohoto stromu patří k nejznámějším přírodním léčivům dneška. Údajně si totiž dokážou poradit se zdravotními problémy, které jsou i moderní západní medicínou léčeny jen velmi těžko. Za nejdůležitější vlastnost je považováno celkové zlepšení prokrvení lidského těla. V Číně se stromu ginkgo biloba říká také „strom moudrých“, což naznačuje, že má pozitivní účinky na mozek. Díky vyššímu prokrvení totiž zlepšuje jeho funkce (zejména paměť).

Listy jinanu dvoulaločného se dále podílejí na zlepšení aterosklerózy, tedy kornatění tepen, a to především v končetinách. Mnohdy jsou doporučovány také při zánětech žil, při problémech s křečovými žílami anebo při komplikacích, které jsou spojené se špatným prokrvením pohlavních orgánů. Mluví se rovněž o snížení rizika infarktu, demence či Alzheimerovy chorobě.

Účinky ginkgo biloby se tedy zdají opravdu vynikající. Na druhou stranu existuje řada studií, jež svými závěry některá tato pozitiva zpochybňují. Navíc byste extrakty z listů neměli používat, máte-li zažívací obtíže, pokud trpíte bolestmi hlavy anebo budete mít na konkrétní přípravek alergickou reakci. I tak je ale ginkgo biloba nadále velmi oblíbeným léčivem a ročně se prodá obrovské množství přípravků.

Další funkce jinanu dvoulaločného

Kromě využití v léčitelství nalézá jinan dvoulaločný uplatnění i v jiných oblastech lidské činnosti. Tak například ve východní Asii jsou jeho semena oblíbená v tradiční kuchyni. Strom jako takový je někdy používán rovněž jako okrasná rostlina. Ginkgo se navíc objevuje v mnoha východoasijských mýtech a pohádkách a zároveň představuje oficiální strom japonského hlavního města Tokia. Má tedy i svůj vysoký kulturní význam.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Další články:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*