Goji (kustovnice čínská): hojně využívané ovoce v tradiční čínské medicíně

Latinský název: Lycium chinense

Goji jsou plody rostliny, které se říká kustovnice čínská. Ačkoli na Západě nejsou obecně známy příliš dlouho, bývají dnes řazeny mezi tzv. superpotraviny.

 

Výskyt: goji (či godži) jsou ovocné plody kustovnice čínské (ale také kustovnice cizí). Původ rostliny je nutné hledat na asijském kontinentu. Pěstována je především v Číně, ale také v Japonsku či Koreji. Nalézt ji lze ovšem i ve Střední Asii. V západním světě se její plody objevily na přelomu tisíciletí.

Popis a účinné látky: jedná se o opadavý keř z čeledi lilkovitých, který dorůstá do výšky až 1 metru. Jeho listy jsou vejčité, kosočtverečné až kopinaté a řapíkaté. Kustovnice čínská má trny, kvete drobnými fialovými květy, z nichž v září dozrává velké množství podlouhlých jasně červených plodů, kterým se (stejně jako celé rostlině) říká goji. Ty přitom obsahují mnoho účinných látek. Jedná se o polysacharidy, karotenoidy, aminokyseliny, flavonoidy, vitamíny (zejména vitamín C), řadu stopových minerálů, mastné kyseliny (např. kyselinu linolovou), steroidy apod.

Využití: uplatnění nacházejí právě plody.

Blahodárné účinky kustovnice čínské

Kustovnice čínská patří mezi rostliny hojně využívané v tradiční čínské medicíně, neboť údajně dokáže zpomalit proces stárnutí a prodloužit život. Zhruba v posledních dvou desetiletích se stalo goji velmi populární i v Evropě a Severní Americe, neboť jeho blahodárný vliv na lidské zdraví byl potvrzen také na Západě. Velmi rychle si tedy získalo pověst superpotraviny s celou řadou léčivých účinků. V současné době zkrátka spadá mezi nejznámější produkty přírodní medicíny.

Plody kustovnice čínské (a kustovnice cizí) stimulují imunitní systém, takže mají pozitivní vliv na obranyschopnost organismu. Zároveň se jedná o silný antioxidant. Dále snižují krevní tlak, zlepšují krevní obraz, paměť a posilují činnost jater a ledvin. Kladně působí také na zrak či trávicí systém. Máte-li navíc problémy s vysokým cholesterolem anebo s hladinou cukru v krvi, kustovnice čínská je rostlinou, která vám může pomoci. Pozitivně však působí i na psychiku a podporuje sexuální funkce.

Kromě mnoha dalších kladných vlivů, musíme zmínit rovněž protirakovinné působení goji, které je prokázáno i výzkumem. Jeho konzumace je navíc vhodná také při léčení této zákeřné choroby. Netřeba se přitom obávat žádných zásadních vedlejších účinků. Plody kustovnice ovšem nejsou doporučovány v průběhu krvácivých onemocnění a hypoglykémie. Nemělo by se užívat ani s léky na ředění krve. Ojediněle mohou být zaznamenány alergické reakce a kvůli stimulujícím účinkům na dělohu není doporučováno ani v těhotenství.

Jak vlastně goji používat a jaká je denní dávka?

Jak už jsme uvedli, goji je známo hlavně v Asii. Čím dál více se ovšem dostává i k nám. Kde jej tedy zakoupit? Určitě v každém obchodě se zdravou výživou a v některých e-shopech. Pomalu, ale jistě si navíc nachází cestu také na regály supermarketů. Goji lze konzumovat sušené. Pořídit si však můžete také čaj z kustovnice, případně čajovou směs, jíž je součástí. Existují navíc i tablety, sirupy či džusy. Co se týče denní dávky, pro pozitivní účinky by mělo stačit cca 10 až 30 gramů.

Z plodů kustovnice čínské si můžete připravit tradiční čaj, jehož příprava je navíc velmi jednoduchá. Stačí povařit tři čajové lžičky sušených plodů zhruba ve tři čtvrtě litru vody, a to po dobu 5 až 10 minut. Následně scedíte a získáte nápoj, který můžete dosladit (např. medem). Goji se ovšem používá také k dochucení „běžných“ čajů, případně jej lze využít v kombinaci s dalšími kuchyňskými ingrediencemi, mezi které patří sušená jablka nebo šípky.

Upozorňujeme: plody naleznete jako jednu ze surovin také v našich TOP receptech na smoothie.

Goji (kustovnice čínská): hojně využívané ovoce v tradiční čínské medicíně
Čerstvě rozkvetlá kustovnice čínská

Pěstování kustovnice čínské

Kustovnice čínská je ve své původní domovině pěstována odedávna. V současné době si ji ovšem můžete bez větších problémů vypěstovat také v našich podmínkách. Dařit se ji totiž bude i v méně kvalitní půdě, která by ovšem neměla být příliš vlhká. V každém případě rostlině nejvíce vyhovují slunná stanoviště a dostatek vláhy. Prosperovat bude především v písčito-jílovité půdě, jež by měla mít vyšší pH. V takových podmínkách vám poroste jako z vody.

Sdílet příspěvek:

Diskuze k článku

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*